×

Masaj Çeşitleri

Masaj nedir sorusu bir hayli önemlidir. Temel olarak masaj, vücutta bulunan yumuşak dokuların manipüle edilmesidir. Huzurlu ve dingin bir vücut yapısı için tercih edilen masaj, bir tedavi yöntemi olarak da değerlendirilir. Genel olarak vücuttaki stresin azalmasını sağlar, kişinin kendisini çok daha mutlu hissetmesine destek olur.

Masaj Nedir?

Vücudun stresten arınmasını sağlayan masaj, kasları rahatlatan bir uygulamadır. Kasların yenilenmesine ve gevşemesine destek olduğundan sıklıkla tercih edilir.

Masaj Çeşitleri Nelerdir?

Masajın uygulanma biçimine göre değişiklik gösteren türleri bulunur. Masaj çeşitleri nelerdir sorusu kapsamında klasik masajın ön plana çıktığını belirtmek mümkündür. Bunun yanı sıra spor masajının yanı sıra ayak masajı, sıcak taş masajının da bulunduğunu söyleyebiliriz.

Klasik Masaj

Klasik masaj, temel olarak İsveç masajı olarak da adlandırılan ve sıklıkla tercih edilen bir masaj türüdür. Çoğunlukla hoş kokulu yağlar kullanılarak yapılır. Dolaşımı arttırmak ve gevşemeyi sağlamak adına kullanılan bu tür masaj, kişinin kendisini oldukça huzurlu hissetmesini sağlar. Aynı zamanda doku ve kaslarda bulunan toksik maddelerin de atılmasına katkıda bulunur.

Köpük Masajı

Türkiye ve Tayland’da uygulanan ve oldukça özel bir masaj türü olarak bilinen köpük masajı, saf ve doğal sabun kullanılarak yapılır. Köpük masajını yaptıracaksanız öncesinde ve sonrasında duş almanız zorunludur. Vücudun tamamı saf ve doğal sabun ile kaplanır. Böylelikle cilt ipeksi bir dokunuş elde eder.

Thai Masajı

Thai masajı, oldukça eski bir masaj tekniği olarak bilinir. 2500 yıl önce Tayland’daki budistler tarafından geliştirilmiştir. Kas ve eklem gerginliklerini azaltan bu masaj türü, aynı zamanda esnekliğin artmasına da destek olur. Çok özel tekniklerde vücuttaki enerji sistemleri dengelenir.

Aromaterapi Masajı

Sağlık ve güzelliğe katkısı bulunan aromaterapi masajı, bitkisel uçucu yağların karışımlarıyla yapılır. Teneffüs ve kompres gibi yöntemleri bulunan bu masaj türünde çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesi hedeflenir. Birçok masaj türüne göre çok daha hafif olduğundan sıklıkla aromaterapi masajının tercih edildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca kişinin kendisini dingin hissetmesine de olanak tanır.

Shiatsu Masajı

Japonya’da ortaya çıkan shiatsu masajı, vücut üzerindeki belirli bölgelere elin içiyle ya da parmaklarla basınç uygulaması ile gerçekleştirilir. Birçok masaja göre çok daha sert olan shiatsu masajının dokulardaki ağrılardan kurtulmaya destek olduğu da bilinmektedir.

Sıcak Taş Masajı

Taşların termal ısısı kullanılarak yapılan sıcak taş masajı, kişinin kendisini stres unsurlarından arınmış hissetmesine destek olur. Bu tür masajlarda volkanik bazalt taşlar kullanılır. Çünkü volkanik bazalt taşlar ısıyı uzun süre muhafaza edebilir.

Baş, Boyun ve Omuz Masajı

Hindistan’da oldukça ünlü olan baş, boyun ve omuz masajı; vücudun bu bölgelerindeki ağrıların giderilmesine olanak tanıyan bir masaj türüdür. Baş, boyun, bacak, sırt, bel gibi bölgelere uygulanır. Özellikle boyun tutulmaları için tercih edilir.

Refleksoloji (Ayak Masajı)

Bir tür denge masajı olarak bilinen refleksoloji, temel olarak ayak bölgesinde uygulanan bir masaj türüdür. Kişinin kendisini hem fiziksel hem de ruhsal açıdan dengede hissetmesine olanak tanıyan ayak masajı, ayaktaki özel noktalara uygulanır. Ayaktaki birtakım noktaların vücuttaki çeşitli organları temsil ettiği düşüncesi masajın temelinde yer alır.

Spor Masajı

Spor masajı, sürekli egzersiz yapan kişilerin tercih ettikleri bir masaj türüdür. Hangi sporu yapıyorsanız o spora özgü masaj uygulamalarından yararlanmanız olanaklı. Uzman kişilerden alacağınız bu masaj ile spor öncesi ve sonrası kendinizi bir hayli dinç hissedersiniz. Bu nedenle çoğu sporcunun bu tür masajlardan yararlandıklarını söyleyebiliriz. Spor masajının etkileri arasında egzersiz sonrasında kişinin kendisini çok daha rahat hissetmesi yer alıyor.