×

Damat Hamamı

Hamam insanların yalnızca temizlenmek için gittileri bir yer değildir. Türk kültüründe sadece orta halli halk değil evinde bir hamama sahip olan ekâbirden kimseler de bu hamamlara giderlerdi. Çünkü katılacakları nişan hamamı, gelin hamamı ve damat hamamı gibi birçok törenler bu hamamlarda gerçekleşirdi. Öyle ki bu hamam gelenekleri Anadolu ve Ballkanlar’ın birçok merkezinde hâlâ yaşatılmaya devam etmektedir. Hamam kadınların sokağa çıkma özgürlüğünün kısıtlı olduğu yaşam larında, onların giyinip kuşanmalarının, konuşup insanlarla görüşmelerinin yani toplum içinde olduklarını hissettikleri kaçamak yerleriydi. Hamam, dışarda gösteremeyecekleri, giyimlerini, mücevherlerini, birlikte getirdikleri eşyanın güzelliklerini başkalarına gösterebilecekleri bir yer kabul edilirdi. Burada davet verenlerin düzenledikleri eğlenceler de kaçırılacak gibi değildi. Sabah erkenden başlayıp akşama kadar süren eğlencelerinin yanında yıkanmak bir bahane idi. Bu özel ve önemli törensel etkinliklerde müzisyenler de yer alırdı. Kahveler ve hamam şerbetlerden başka hamama getirilen çeşit çeşit yemekler, tatlılar, meyveler buraya davet edilen dostlarla birlikte yenilir, içilir, eğlenilir ve oynayarak zevk ü sefa yapılırdı.

Damat Hamamı Ne Zaman Olur?

Damat hamamı, düğün günü erken saatlerde veya bir gün öncesinden, damadın yakın arkadaşları ve gelin tarafının erkek akrabalarının toplanıp gittikleri hamam eğlencesi demektir. Kültürümüzde hamam sadece yıkanmak için kullanılan bir yerden öte, bir sosyalleşme yeri olarak da vazife görmektedir. Modern tabirde ise bir nevi bekarlığa veda partisi gibi olan damat hamamı, şehir merkezlerinde her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da, kırsal kesimde ve yöre insanlarının sıklıkla yapmış oldukları bir gelenektir.

Damat Hamamında Neler Olur?

Damat hamamı da aynı gelin hamamı gibi, hem temizliğin hem de eğlencenin bir arada olduğu bir gelenektir. Klasik olarak göbek taşında damat ve arkadaşları bir güzel terler ve gözenekleri açılır. Tellak eşliğinde açılan bu gözenekler kese sayesinde ölü derilerinden arınır ve cilt rahatlar nefes almaya başlar, daha sonrasında ise güzel bir kurna başında yıkama olur ve damat adayımız eğlenceye davet edilir. En son olarak yağlı masaj ile vücudun rahatlaması sağlanır.
Hamam eğlenceleri kişilerin zevk ve arzularına göre şekillenir. Kimisi sazlı sözlü eğlence yapar, kimisi de sadece arkadaşları ile temizlenip rahatlayarak ayrılır. Arzu ve isteğe göre Hürrem Sultan Hamamı’nda yiyecek ve içecek servisimiz de mevcuttur.