×

Hamama Gitmek Sağlıklı Mıdır?

Vücudunuzun şükran duyacağı sağlıklı, şımartıcı bir deneyim yaşamaya hazır mısınız?

Hafif kokulu mumlar ve loş ışıklarla çevrili, mermerden yapılmış bir odada rahat bir yatakta uzandığınızı hayal edin. Bu saf bir mutluluk olurdu, değil mi? Mükemmel bir deneyim için Türk hamamına asla hayır diyemeyeceksiniz.

Hamam Nedir?

Hamam, arındırmayla başlayan ve masajla devam eden bir buhar banyosudur. Saunaya benzese de birçok açıdan farklıdır. İlk hamam, 2000 yılı aşkın bir süre önce Roma İmparatorluğunda tasarlanıp oluşturulmuştur ve günümüzde Türkiye, hamamı tüm dünyada ünlü yapan ilk ülkelerden biridir.

Zamanla hamamlar bir buhar banyosundan çok insanların rahatlayacağı, masaj yaptırabileceği bir yer haline gelmeye başlamıştır. Böylece hamam, aynı sınıftaki diğer kişilerle bir araya gelmenin ve iş veya sosyal faaliyetleri tartışmanın bir yolu haline gelmiştir. Arkadaşlarla eğlenmek ve sosyalleşmek bir fırsat doğurmuştur adeta.

Hamamda Neler Olur?

Temel bir hamam ritüeli birkaç adımdan oluşur. Hamama gittiğinizde şu adımların izlendiğini göreceksiniz. Hamama adım attığınızda vücudunuzun sıcağa alışacağı kuru, sıcak odaya gideceksiniz. Ardından, vücuttaki gözenekler buhar sayesinde açılacak ve ölü derilerden kurtulacaksınız. Ardından durulanacak ve kurulandıktan sonra bir dinlenme odasına geçip çayınızı yudumlayacak ve daha da rahatlayacaksınız. Son olarak, stresinizin atılacağı harika bir masaj hizmeti alacaksınız. Cildinize fayda sağlayacak, nemlendirecek ve stres kalıntılarını uzaklaştıracak yağ ile yapılan masajın keyfine varacaksınız.

Hamama Gitmek Sağlıklı Mıdır?

Elbette, evet! Hamama gitmenin birçok avantajı var!

  • Akciğerlerinizin açılmasını sağlar.

Hamamın faydalarından biri de solunum sağlığına katkı sağlamasıdır. Bunu, tıkanıklık giderici olan hamamda kullanılan kokular yapar. Koku, yorgunluğu gidermek ve zihinsel durgunluğu iyileştirmek için vücudu uyarır. Ruh halini ve ruhu iyileştirir ve tüm sinir sistemini rahatlatmaya yardımcı olur.

  • Tüm vücudunuzu toksinlerden arındırır

Hamam, vücut ısındığında cildin gözenekleri yoluyla toksinleri atarak vücudu detoks etmeye çalışır. Cildin ve vücudun genel sağlığını iyileştirmenin harika bir yoludur.

  • Duyularınızı rahatlatır.

Maksimum fayda için, hamam deneyiminize birkaç saat ayırmak akıllıca olacaktır. Bu size vücudunuzu sakinleştirip rahatlatmak ve ona maksimum spa deneyimini yaşatmak için zaman tanıyacaktır.

  • Ölü deriyi vücuttan atar.

Hamamdaki görevliler, özel bir eldiven kullanarak ölü deriyi vücuttan atar. Bu, gözenekleri açmak ve cilde sağlıklı, genç bir ışıltı vermek için harika bir yöntemdir. İşlemden sonra cilt sağlık bir şekilde parlar.

  • Akne tedavisinde yardımcı olur.

Akneden muzdarip olanlar için hamam deneyimi eşsizdir. Akne hastaları, sivilcelerin önlenmesine ve patlak veren sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olacağından, daha az sivilcenin ve daha sağlıklı bir cildin keyfini çıkaracaktır. Tıkanmış gözenekleri ısı ve buhar açar ve tedavi ile toksinler vücuttan atılır.

  • Cildiniz ve vücudunuz temizlenir ve nemlenir.

Cilt beslenir ve nemlenir ve bu süreçte gerekli mineraller cilde yenilenerek daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Hamam, vücuttaki organların daha iyi ve etkili nefes almasını sağlar, vücuda daha sıkı bir görünüm kazandırır, cildi sıkılaştırır ve organlara daha fazla esneklik kazandırır. Ayrıca artriti olanlara da fayda sağlar ve kaslar gevşemeye başladığında ağrılarından kurtulur.

  • Kaliteli bir şekilde uyumanızı sağlar.

Hamam, vücudunu rahatlattığı için uykuyu daha iyi hale getirir ve zihin daha çok rahatlar. Vücut kan dolaşımını iyileştirmeye başladıkça bağışıklık sistemleri güçlenmeye başlar. Daha fazla enerji, zihin ve beden dengesi ile kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.