×

Hamama Giderken Ne Alınır?

Hamamın, Türk tarihinde önemli bir yeri vardır ve birçok insanın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Özellikle Osmanlı döneminde yeni yapılan hamamların sayısının artması ile birlikte, insanlar hijyen ihtiyaçlarını buralarda gidermeye başladı. Yine bu dönemde evlenme törenleri
öncesinde eğlence yapmak için hamamlar sıklıkla tercih edilirdi.

Günümüzde de hamam kültürü halen varlığını korumaktadır. Hamamlar, insanların temizlenmek, kese yaptırarak rahatlamak ve masaj yaptırmak için gittiği en güzel mekanlardır. Geçmişte olduğu gibi yine gelin ya da damat yakın arkadaşları ile birlikte hamama giderek, çok güzel bir eğlence
ortamı yapmaktadır.

Kültürümüzde böylesine önemli bir yere sahip olan hamamlar, hemen her şehirde hatta ilçede dahi bulunmaktadır. Özellikle tarihi çarşıların birçoğunda muhteşem mimarilere sahip hamamlar yer almaktadır.

Hamama giderken neler alınır?

Hamama sürekli gidenler, gittikleri zaman orada kullanacakları ürünleri için kendilerine bir çanta hazırlamaktadır. İlk defa hamama gidecek olanlar da yıkanırken kullanmayı sevdikleri şampuan, sabun, vücut losyonu gibi ürünleri yanlarına almalı. Hamamda gözenekleriniz iyice açılacağı için
yanınıza cilt bakım ürünleri alabilirsiniz. Özellikle kil maskesinin en güzel yapıldığı yerler hamamlardır. Hamam çantanızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli eşya da peştamaldır.

Hamamlar ile özdeşleşmiş olan peştamalı hamamlarda bulabileceğiniz gibi kendi kullandığınız özel peştamali de götürüp kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi mayo veya terliğinizi de götürebilirsiniz.

Hamamda neler yapılır?

Hamam denilince ilk yapılacak işlemlerden bir tanesi kese yaptırmaktır. Hamamda görevli tellaklar ve natırlar , tarafından yaptırılacak iyi bir kese, vücuttaki kan dolaşımını artıracağı için sizin tüm yorgunluğunuzu atmanızı ve adeta bir kuş gibi yumuşamanızı sağlar.

Hamamda gevşeyen kaslarınızı yapacağınız bir masaj ile daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Masajı kendiniz yapabileceğiniz gibi, hamamda bu işin uzmanı olan görevlilere de yaptırabilirsiniz. Hamamda vücudunuzdaki kirlerden arınırken, bir yandan da saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. Özel karışımlar ile yapılmış olan bakım maskelerinizi saçınıza uygulayıp, hamam sefanızı daha zevkli hale getirebilirsiniz.

Kese ve yıkanma işlemlerinizin ardından vücudunuza yapacağınız cilt bakımı, sizi adeta yeniden doğmuş gibi hafifletecektir. Cilt bakımı sayesinde cildiniz ihtiyacı olan nemi yeniden sağlamış olur, gözeneklerinizin daha fazla açılmasına katkı sunmuş olursunuz.

Hamamdan sonra ne yapılmalı?

Hamamda yapacağınız yıkanma ve kese işlemleri ile cilt bakım işlemlerinizin ardından, dışarı çıktığınız zaman da kendinize dikkat etmelisiniz. Hamama yaz mevsiminde gittiğiniz zaman dışarı da sıcak olacağı için sorun olmaz. Ancak özellikle bahar mevsiminde hamama gidiyorsanız, içeride
terlediğiniz ve yıkandığınız için dışarı çıkınca üşütmemeye dikkat etmelisiniz. Bu yüzden kıyafet seçiminizi mevsim şartlarına göre yapmalısınız.

Hamam sonrası yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi de kendinize sıvı gıda takviyesi yapmaktır. İçeride terlediğiniz için vücudunuz hem su hem de mineral kaybı yaşayacaktır. O yüzden bu minareli yerine koymalısınız. Bunun için bol bol maden suyu içebilirsiniz. Maden suyu kaybettiğiniz minarelleri kazanmanıza büyük destek sağlayacaktır. Hamam bakımı öncesi ve sonrası şerbette şekerinizi düzenleyeceğinden ikram edilir.

Hamam sonrası ayran içmek te adeta bir kültür haline gelmiştir. Bu içeceklerin her biri hamam keyfinizi daha zevkli hale getirecek ve sağlığınıza artı değer katacak içeceklerdir.