×

Damat Hamamı Nedir?

Bizi biz yapan şeylerden biri de geleneklerimizdir. En gözde geleneklerden biri de damat hamamıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda damat tarafının geleneksel bir etkinliği olan damat hamamından ve hamamda neler yapıldığından söz edeceğiz.

Damat hamamı, damadın yakın arkadaşları ve gelinin erkek akrabalarının düğün gününün erken saatlerinde veya düğünden bir gün önce hamama gitmesidir. Hamam, kültürümüzde sadece temizlenme yeri değil, aynı zamanda sosyalleşme yeridir. Bu açıdan bakıldığında damat hamamı, bekarlığa veda partisi gibidir.

Damat hamamı gelin hamamı gibi hem temizlik hem de eğlence amaçlı yapılan bir gelenektir. Damat ve arkadaşları hamamda terler ve gözenekleri açılır. Açılan gözenekler bir hamam görevlisi tarafından arındırılır ve cilt rahatlayarak nefes almaya başlar. Ardından hamam görevlileri hamam kurnasının önünü temizlerler ve damat eğlenceye davet edilir. Hamam aktiviteleri kişiden kişiye değişmektedir. Kimi enstrümanlarla eğlenirken kimi kart oyunlarıyla eğlenebilir. Bu noktada damat ve arkadaşları geleneğe yön verir.

Gelin hamamında olduğu gibi damat hamamında da yemek bir ihtiyaçtır. Çünkü insanlar 2-3 saat kadar eğlendikten sonra çok acıkacaktır. Damat hamamında gelin hamamında olduğu gibi hamama yemek götürülmez. Hamamın menüsünden ya da özel bir menüden seçim sipariş verilir.

Tüm bu sürecin ardından damat ve arkadaşları masaja gider. Ölü derilerden arınmış, gözenekleri açılmış gevşemiş vücut, sabun veya yağ ile yapılan masajla rahatlar. Böylece damat temizlenecek ve yorgunluğu gidecektir. Masajın ardından hamam görevlisi damattan bahşiş almak için havlu sarma gösterisi yapar. Ve böylece damat hamamı tamamlanmış olur. Damat ve arkadaşları unutulmaz anlar yaşar.

Damat Hamamı Ne Zaman Olur?

Damat hamamı, Türk kültüründe oldukça önemli olan düğün günü veya düğünden birkaç gün önce yapılır. Damat hamamına damadın en yakınları, gelin tarafının erkekleri katılır. Böylece iki taraf birbirleriyle eğlenir. Hamam eğlencesi olarak da adlandırılan bu aktivite, tarafların hem rahatlayacakları hem de sosyalleşebilecekleri bir alan oluşturur

Damat Hamamında Neler Olur?

Damat hamamında genel hamam aktiviteleri yapılır. Damadın ve gelinin erkek yakınları hamamda temizlenir, arınır, eğlenceli şarkılar eşliğinde bir cümbüş yapar. Ardından hep beraber yemek yer ve ardından hamam görevlileri tarafından sunulan hizmetlerden yararlanırlar. Cilt temizliği, sırt masajı, kil maskesi gibi hizmetlerden faydalanırlar. Böylelikle hem damat hem arkadaşları hem de gelinin erkek yakınları düğüne her anlamda hazırlanmış olur.

Damat Hamamında Ne Giyilir?

Normal hamama benzer şekilde hamama giden erkekler yanlarına peştamal veya havlu alırlar ve özel alanlarını kapatırlar.

Damat Hamamına Giderken Ne Alınır?

Damat hamamına giderken yanınıza bir peştamal veya bir havlu, temiz iç çamaşırı ve kuru kıyafet götürmeniz tavsiye edilir. Böylelikle hamamdan sonra da rahat bir şekilde gününüze devam edebilirsiniz.