×

Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler

Uyku, insan vücudunun sağlıklı gelişmesi, günün yorgunluğunun atılması için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden rahat ve güzel bir uyku ile sabahları daha dinç kalkabilir, güne daha zinde başlayabilirsiniz. Böylece hem işinizde daha verimli olur, hem de yüzünüz daha güleç hale gelir.

Peki iyi bir uyku için nelere dikkat etmeli, nelerden uzak durmalısınız. Bunlara birlikte bakalım.

Uykuyu Bozan Yiyecek ve İçecekleri Tüketmeyin

İyi bir uyku için bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı, bunları yatmadan önce tüketmemeye özen göstermelisiniz. İçerisinde kafein bulunan kahve, sigara, çay insan vücudunu uyanık tutma özelliği ile bilinir. Özellikle uzun yol şoförleri ve gece mesaisinde çalışanlar, bol bol kahve ve çay içerek uykularını açarlar. Bunun için, yatma saatinizden 3-4 saat önce bu içecekleri ve sigarayı içmemeye dikkat edin.

Alkolden Uzak Durun

Sağlık için birçok zararı olduğu bilinen alkol, vücuda verdiği zarar dolayısı ile uykunun kalitesini de bozmaktadır. Her ne kadar alkolün erken uykuya sebep olduğu gibi bir algı varsa da, gece boyunca sürekli kalkmalar dolayısı ile iyi bir uyku yaşanmamış olacaktır. Vücut daha yorgun bir şekilde uyanacaktır.

Uyku Rutininizi Oluşturun

Vücudun kendi içerisinde bir biyolojik saati vardır. Bu biyolojik ritmin bozulmaması için günlük uyku sürenizin, yatış zamanınızın ve kalkış zamanınızın standart olması gerekiyor. Bu yüzden her gün aynı saatte uyuma alışkanlığını kazanmalısınız.

Gündüz Değil Gece Uyuyun, Şekerleme Yapmayın

İnsan metabolizmasının uykuya gece ihtiyacı vardır. Bu yüzden gündüz uyuması yapılmamalı, sadece öğle saatlerinde yarım saat kadar uyuyabilirsiniz. Bunun dışında özellikle ikindin saatlerinde uyumamaya özen göstermelisiniz. İkindin saatlerinde uyumak, size daha fazla yorgunluk hissi verecektir. İkindin uykusundan kalkan kişilerin daha sersem olduğu görülmektedir.

Yatma Saatine Yakın Egzersiz Yapmayın

Spor yapmak vücudun sağlıklı kalması için çok önemlidir. Hatta spor yapan bireylerin daha iyi uyuduğu da bilinen bir gerçektir. Ancak spor ve egzersiz yapma saatinin uyku saatine göre düzenlenmesi gerekir. Bunun için yatmadan iki saat önce spor bitirilmelidir.

Uyku Hijyenini Sağlayın

İyi bir uyku için, yatak odasının ortamı da önemlidir. İyi uyku için yatak odasının hijyeni sağlanmalı, ısı ve ışık gibi etmenlere dikkat edilmeli, uykuyu bozacak, uyumayı engelleyecek ışık ve ısı ortamı dahi iyi hale getirilmelidir. Yatak odasının perdelerinin diğer odalarınıza göre daha kalın olmasına dikkat edin. Kalın perdeler, daha az ışık geçireceği için uykunuzun bölünmesini engeller. Yine yatak odasında elektronik cihazların bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Bunlardan çıkacak tiz ses ve negatif enerji iyi uyumanızı engelleyecek, sabah kalktığınızda yorgun ve huzursuz olmanıza neden olacaktır.

Uykunun Gelmesini Yatakta Beklemeyin

Uykunuz olmadığı halde yatakta uykuyu beklemek sizin daha geç uyumanıza neden olacaktır. Bunun için yatağa girmeden önce uykunuzun gelmesini bekleyin. Uyku düzeniniz oluşmamış ise, kitap okuma alışkanlığı da kazanarak, yatmadan önce kitap okuyabilirsiniz. Böylece uykunuz daha hızlı gelecektir.

Yatmadan Önce Yediklerinize Dikkat Edin

Yukarıda da söylediğimiz gibi, yatmadan önce uyku kaçırıcı içeceklerden uzak durulması gerekir. İçecekler ile birlikte, yine yatmadan en az 3 saat önce yemek ya da meyve yeme bırakılmalıdır. Akşam yemeklerinin de hafif yemeklerden oluşması önemlidir. Hamur işi, ızgara ve aşırı yağlı yemekler midenizi rahatsız edeceği için, gece boyunca uyku kalitenizin bozulmasına neden olabilir. Mide rahatsızlığınız varsa ve midenize dokunan yiyecekleri biliyorsanız, yatmadan önce bunları da yememeye özen gösterin. Aksi takdirde bunlarda gece boyunca midenizde gastrit oluşmasına, mide yanmasına neden olacak ve uykunuzu sürekli bölecektir.

Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde daha iyi bir şekilde uyuyabilir, güne daha zinde başlayarak, güzel bir gün geçirebilirsiniz.