×

Cilt Bakımı Nedir, Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuz komple canlı bir varlıktır ki bize güzel bir görünümü veren derimiz yani cildimiz de buna dahildir. Nasıl ki vücudumuzda yer alan organ ve sistemlerin düzenli çalışması için doğru beslenmek gerekiyorsa, cildimizin güzel görünmesi için de birtakım cilt bakım uygulamaları yapılması gerekmektedir. Bu sayede cildimiz beslenir, sağlıklı olur ve ışıldayan bir görünüme kavuşur.

Cilt Bakım Rutini Nedir? Nasıl Olmalı?

Cilt, vücudu komple saran, dış etkenlere en çok maruz kalan ve her bölgesine özel bakım gerektiren bütünsel, canlı bir varlıktır. Her bölgenin kendine özel bir yenilenme süreci olmakla birlikte bu süreç genellikle 22 gün içerisinde tamamlanır. Cilt bakımı denildiğinde ilk akla gelen genellikle yüz bölgesidir. Çünkü insanların gerek tanışma esnasında gerekse sosyal hayatta ilk dikkat çeken bölgesi yüzdür. Cilt bakımı konusunda her bölge ayrı ve kendine has bir bakıma ihtiyaç duymakla birlikte yüz bölgesinde ekstra bir dikkat gerekir.

Cilt tipleri değiştiğinden, cildin ihtiyaçlarına özel ürünler tercih edilmeli ve bakım aksatılmadan düzenli olarak yapılmalıdır. Sabah akşam cilt temizlenmeli, nemlendirilmeli ve serumla beslenmelidir. Ayrıca peeling, maske ve güneş kremi uygulamaları unutulmamalıdır. Tabi bu noktada cilt bakım sıralaması da son derece önemlidir; zira yanlış uygulamalar ürünlerden sağlanacak faydayı ciddi oranda kısıtlayabilir. Peki doğru cilt bakımı sıralaması nedir?

Cilt Bakım Sıralaması Nasıl Olmalı?

Doğru bakım sıralamasına geçmeden önce cilt tipine uygun ürünler tercih ettiğinizden emin olarak işe başlamalısınız. Aksi halde kullanacağınız ürünler beklediğiniz etkiyi yaratmayacağı gibi ciltte sorunlar meydana gelebilir ya da mevcut bir sorun varsa daha kötüye gidebilir. Dermatologlar tarafından belirlenen toplam beş tane cilt tipi vardır; bunlar karma, yağlı, hassas, kuru ve normaldir. Bu cilt tiplerinin her birisi kendine has ürünlere ve farklı bakım rutinlerine ihtiyaç duyar; ancak yine de genel olarak cilt bakım rutini aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

Cilt Temizleme

Cilt, gün içerisinde birden fazla ektene doğrudan maruz kalır. Bu nedenle doğal olarak kirlenir ve yıpranır. Bakım ürünlerinden maksimum sonuç almak için öncelikle cildin temizlenmesiyle işe başlanmalıdır. Yüz temizliği günde ister bir defa ister sabah-akşam olacak şekilde 2 defa yapılabilir. Ancak günde en az bir defa olması kesinlikle zaruri. Eğer gün içerisinde makyaj yapıyorsanız yağ bazlı makyaj temizleyicileri ya da micellar suları kullanmak kesinlikle size göre. Yüzün, makyajdan ve kirden arındırılmasının ardından cilt bakımının ilk aşamasının tamamlandığı söylenebilir.

Tonik

Cilt bakımı esnasında tonik kimi zaman ihmal edilir. Oysa yüz üzerinde uygulanacak olan bakım ürünlerinin etkisini artırmak için cilt temizlendikten sonra tonik kullanılmalıdır. Eğer ki yağlı bir cilt tipine sahipseniz, glikolik asit içeren toniklere yönelmenizde fayda var. Bu sayede cilt tonunu eşitleyebilir ve bunun yanı sıra gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Cilt Problemlerine Yönelik Bakım

Cilt tiplerinin birbirinden farklı olması problemleri de birbirinden farklılaştırır. Örneğin kuru ciltlerin en temel problemi vücudun yeteri kadar nemi sağlayamamasından dolayı nemlendiricilere ihtiyaç duymasıyken, yağlı cilt tipinin en temel sorunu fazladan üretilen sebumdur. Akne, kırışıklık, cilt lekesi ve gözaltı torbalarında meydana gelen renk koyulaşmaları ise her cilt tipinde görülür. Bu nedenle cildinin problemine göre ürünler tercih etmeli ve lokal uygulamalar yapmalısınız.

Serum

Cildimiz de tıpkı bedenimizin diğer organları gibidir; yani dinç kalmak için beslenmeye ihtiyaç duyar. Gerekli olan besinleri ise yüz serumu aracılığıyla sağlar. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri barındıran bu serumlar, cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı oldukları gibi ışıldamasına ve parlak bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur. Özellikle kırışıklık, leke, sarkma ve ince çizgiler gibi cilt problemlerden şikayetçiyseniz kesinlikle serum kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Cildinizi nemlendirmek için hyaluronik asit, parlak bir görünüme sahip olmak için C vitamini ve pürüzsüzlük içinse salisilik asit veya glikolik asit içeren serumlara yönelebilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi gerek vücudun gerekse yüzün en hassas bölgesidir. Bu nedenle kendine has bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. İhmal edilmesi halinde ise ince çizgiler meydana gelebilir. Göz çevresinin günlük rutin bakım esnasında sürekli bir şekilde nemlendirilmesi gerekir; ancak bu bakım normal ve sıradan nemlendiricilerle yapılamaz. Göz bölgesinin hassasiyeti dikkate alınarak geliştirilen ürünlerin kullanılması gerekir.

Nemlendirici

Gün içerisinde dış etkenlere maruz kalan cildimiz ciddi oranda nem kaybeder ve buna bağlı olarak da kuruma meydana gelir. Her ne kadar yağlı ciltlerde kuruma daha az olsa da bu nemlendirilmeleri gerektiği gerçeğini değiştirmez. Yani hangi cilt tipine sahip olursanız olun asla nemlendirici kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz, nemlendirmeyi daha da önemsemeniz gerekiyor. Aksi halde cildinizde dökülmeler meydan gelebileceği gibi yaralar da oluşabilir. Bu noktada diğer tüm ürünler gibi tercih ettiğiniz nemlendiricilerin de cilt tipinize uygun olması gerekiyor.

Güneş Kremi

Güneş kremi özellikle yaz aylarında tercih edilen bir üründür. Ancak cilt, yalnızca yaz aylarında değil yılın her günü güneşten gelen zararlı ışınlara maruz kalır. Bu nedenle mevsim fark etmeksizin güneş kremi kullanmak önemlidir. Aksi halde güneşten gelen zararlı ışınlar cildinin erken yaşlanmasına, kırışıklıkların oluşmasına, lekelenmelere neden olabilir. Bu nedenle dışarı çıkarken güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Peeling

Peeling, cildin ölü deriden arınmasını ve daha rahat nefes almasını sağlar. Böylelikle cilt daha canlı bir görünüme sahip olur. Bu nedenle peeling uygulamasını cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Maske

Kabul edilmeli ki haftada birkaç gün maske uygulamak, iyi hissettirdiği gibi aynı zamanda mini çaplı bir terapidir. Sanki günün stresi yüze yapılan maskeyle birlikte emilir ve vücuttan atılır. Günümüzde kullanıcıların beğenisine sunulan onlarca maske arasından kendiniz için en uygun olanı tercih ederek haftada birkaç gün uygulayabilirsiniz.

Yaşa Özel Kırışıklık Karşıtı Bakım

Vücuttaki tüm organlar yaş aldıkça eski performanslarını kaybetmeye başlarlar. Cilt de bunlardan bağımsız değildir. Her yaştaki yaşlanma belirtileri birbirinden farklıdır, orta yaşlara gelindiğinde cilt genellikle esnekliğini kaybetmeye başlar ve çizgiler belirginleşir. 40’lı yaşlarda ise daha bu çizgiler belirgin hale gelmeye başlar. Düzenli yapılacak uygulamalar sayesinde bu belirtilen şiddetini azaltmak mümkündür.
Eğer ki cildiniz sağlıklı ve ışıltılı bir şekilde yaşlanmasını isteniyorsanız, o zaman cilt bakımını ihmal etmemelisiniz. Ancak cilt bakımı sadece uygulanan ürünlerle olmaz. Tüm cildinize değer verdiğinizi hissettirmeli, kendinizi mental anlamda rahatlatmalı ve gevşemelisiniz.