×

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Ayak sağlığı, çoğu zaman önemsenmiyor olsa da kişinin gündelik yaşamını doğrudan etkileyen oldukça önemli bir durumdur. Sosyal aktivitelere katılımdan, iş yaşamına kadar ayak sağlığının etkileri gözlemlenebilir. Dolayısıyla ayak bakımının düzenli olarak yapılması, yaşam kalitesine doğrudan etki eder. Yaş, cinsiyet, yaşam koşulları ve iş hayatından bağımsız olarak ayak sağlığı, herkes tarafından korunmalıdır

Ayak Sağlığının Bütünsel Sağlığımıza Olan Etkileri Nelerdir?

Ayak sağlığı, vücudun ayak ve bacak bölümleri üzerine yaptığı etkilerle sınırlı değildir. Aynı zamanda doğrudan dolaşım sisteminin de bir parçasıdır. Özellikle diyabet gibi kronik sağlık sorunları yaşayanların ayak sağlığına ekstra önem vermeleri gerekir. Düzenli bakımın yanı sıra ayak, daima temiz ve steril tutulmalıdır.

Ayak sağlığının bütünsel sağlığımıza olan en önemli etkilerinden biri harekete dairdir. Ayak sağlığının bozulması yürüme ve hareket etme faaliyetlerinde hatırı sayılır ölçüde aksaklıklar oluşturur. Dolayısıyla kişinin gündelik yaşam içerisindeki aktiflik düzeyini de önemli ölçüde etkiler. Bu durum da beraberinde hareketsiz yaşama bağlı olarak gelişen birçok sağlık sorununu getirir.

Ayakların Sağlığımız Hakkında Verdiği İpuçları Nelerdir?

Ayaklar, insan vücudunda en çok yorulan ve hatta en çok yükü sırtlanan vücut bölümüdür. Yaşamın her anında vücudun tüm ağırlığını kaldırdığı gibi aynı zamanda iş hayatında ya da diğer hareket fonksiyonlarında da doğrudan görev alır. Sağlıksız bir ayak, birçok belli başlı belirti verir ve bu tarz durumlarda ayak sağlığının korunması adına önlem alınması gerekir.

Ayak sağlığımızın bozulduğuna ya da bozulmaya aday olduğuna dair belirtiler genel hatlarıyla şu şekildedir:

  • Hissedilen yoğun şişlikler ve sistematik ağrılar,
  • Ayak kokusu ve minimal çatlakların oluşması,
  • Ayaklarda mantar görülmesi,
  • Ayağın sürekli olarak soğuk olması,
  • Yürüme zorlukları ve ayakta gözlemlenen kasılmalar,
  • Ayakta uyuşukluk hissi,

Tüm bu durumlar ayak sağlığı ve hatta çok daha genel bir sağlık sorununun ortaya çıktığına işaret eden komplikasyonlardır.

Ayak Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayak sağlığının korunması adına birçok detaya dikkat etmeniz gerekir. Doğru ayakkabı seçimi, ayakların daima sıcak ve kuru tutulması, çorapların temizliği, rutin ayak bakımı ve ayak temizliği mutlaka özen gösterilmesi gereken en önemli detaylardır. Ayrıca ayak sağlığının korunması adına ayağınızı yıkarken nazik davranmaya da özen göstermelisiniz.

Sağlıklı Ayaklar İçin Kısa İpuçları

Sağlıklı bir ayak yapısı için rutin bakım ve temizlik işlemleri en önemli bileşendir. Özellikle ayak temizliğinde ayağınızı ılık suyla yıkadığınızdan emin olmanız gerekir. Doğru ayakkabıyı tercih etmek ve yalınayak gezinmekten kaçınmak, ayak sağlığınızı koruyacak diğer önemli ipuçlarıdır. Ayrıca ayak sağlığınızdan olmamak için ayağınızı düzenli olarak nemlendirmeye de özen göstermelisiniz.