×

Türk Hamamları Kaç Derece Olur?

Isı ve yüksek nemin birleştiği Türk hamamı, sıcak bir taş üzerinde kişiye gerçek bir fiziksel ve zihinsel rahatlama fırsatı sunar. Türk hamamındaki odalar taş karolarla kaplıdır, duvarlar boyunca mermer banklar vardır ve ortada sıcak bir mermer levha bulunur. Aynı zamanda ortam aromatik yağlarla donatılır. Aroma için genellikle okaliptüs ve nane kullanılır.

Türk hamamı, genellikle 40 ila 50 santigrat derece aralığındadır. Buhar odasındaki nem % 100' e ulaşır, ancak işin garibi, kolayca tolere edilir. Hamam, vücudu neme doyurur, gözenekleri nazikçe açar, yorgun akciğerlerin "nefes almasını" sağlar, kelimenin tam anlamıyla tüm vücudu "yıkar". Ve geleneksel prosedürlerle birlikte gerçekten cennetteymişsiniz gibi bir his uyandırır. Türk hamamlarında sıcaklık seviyesi ve nem oranı kasların yumuşamasını ve vücutta rahatlık hissi oluşmasını da sağlar. Dolayısıyla stres başta olmak üzere Türk hamamı birçok soruna çare olarak görülmektedir.

Hamamdaki sıcaklığın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hamam, akciğerlerdeki oksijen alışverişini artırarak bronşiyal sistemi iyileştirir. 
  • Hava yollarının açılması, soğuk algınlığı, sinüzit ve öksürük ataklarını iyileştirerek tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur.
  • Sinir sistemini rahatlatır, stres ve kaygının azalmasına yardımcı olur.
  • Yüksek sıcaklıktaki buhar, cildin gözeneklerini genişleterek cildi pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirir.
  • Toksinler deri teriyle dışarı atılır.
  • Isı, metabolik fonksiyonları hızlandırır, kalp atış hızını arttırır ve sinir ve hormonal sistemini uyarır ve kişiyi iyi hissettirir.
  • Saçı ve saç derisini arındırarak saçları yumuşatır.
  • Menstrüasyon semptomlarını ısı ile hafifletir.
  • Ergenlikte çıkan sivilceleri temizler, cildi arındırır.
  • Kişinin daha çok rahatlatmasını sağlamak için masaj hizmeti de sunulur. Tüm Türk hamamlarında giriş ücretine ek ücret karşılığında hizmet veren uzman masözler bulunmaktadır.

Türk hamamı aynı zamanda 5 duyunuza hitap eder:

Koklama: Doğal esansların ve sabunların aroması tüm hamama yayılır ve hamamın odalarını dolduran su buharına karışır.
Duyma: Tavandan düşen su, fıskiye ve damlacıkların sesi kulağa hoş bir müzik oluşturur.
Görme: Mimari eserlerin keyfini çıkarın. Hamamlar; tonozlu tavanları, sütunları, mozaikleri ve mermerleriyle genellikle tarihi ilgi çekici yerlerdir.
Dokunma: Kendinizi bir masözün deneyimine ve ellerine bırakın ve vücudunuzu okşayan sıcak bir mermerin sizi rahatlatmasına izin verin.
Tatma: Vücudunuzu lezzetli bir elma çayı ile sakinleştirin.

Türk Hamamında Hangi Aroma Kullanılır?

Türk hamamına daha canlandırıcı bir atmosfer yaratmak için genellikle nane yağından faydalanılır.

Türk Hamamında Sırt Masajı Yapılır Mı?

Evet, neredeyse tüm Türk hamamlarında sırt masajı hizmeti sunulur. Sırt masajı cilde ve kaslara giden kan akışını artırır. Ağrı ve sertliği hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yaraları önlemeye yardımcı olabilir. Sırt masajı, vücudun bazı bölümlerine uygulanan baskı sayesinde yapılır ve deriyi, kasları, tendonları, bağları rahatlatır ve gevşetir. Sırt masajı özellikle baş ağrısı, boyun ve sırtın üst kısmında yaşanan ağrı için oldukça ideal bir uygulamadır. Aynı zamanda sırt masajı yaptırmak uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur ve stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltır.

Hamama Gitmeden Önce Ne Yapılmalı?

Hamama gitmeden önce, her ne olursa olsun tüm epilasyon ihtiyaçlarınızı karşılamanız önerilir. Bunun yanı sıra küçük bir çantaya kendi şampuanınızı ve saç kreminizi, nemlendiricinizi, tarağınızı veya diğer saç ürünlerinizi ve yedek kıyafetlerinizi koymayı da unutmayın.