×

Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Türk hamamı veya hamam, İskandinav saunasına benzer, ancak Roma hamamına daha yakındır. Buhar banyosuyla aynı prensiplere dayanır, ancak odak noktası buhardan çok sudur. Türk Hamamı hala Türk kültürünün önemli bir parçası olmakla beraber hem arınma hem de rahatlama için yapılan bir aktivitedir.

Osmanlı Türkleri, Küçük Asya'da var olduğu şekliyle Roma hamam konseptini miras almış ve bu konsepti Türk kültürüne ve yaşam tarzına göre uyarlamış ve bu aktiviteye “hamam” adını vermiştir. Geleneksel hamamlarda kadın ve erkek bölümleri ayrılmıştır ancak yapılan aktiviteler benzerdir. Günümüzde ise Türk halkı genellikle kendi evinde duş almayı tercih eder ancak hamam hala kültürün önemli bir parçasıdır, hem arınma hem de dinlenme yeridir.

Türk kültürünün vazgeçilmez bir unsuru olan Türk hamamı, Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzanan geleneksel bir etkinliktir. Türk hamamında arınmanın ve temizlenmenin yanı sıra birçok hizmetten de yararlanmak mümkündür. Bunlardan biri de olmazsa olmazlardan sırt masajıdır. Sırt masajı cilde ve kaslara giden kan akışını artırır. Ağrı ve sertliği hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yaraları önlemeye yardımcı olabilir. Sırt masajı, vücudun bazı bölümlerine uygulanan bası sayesinde yapılır ve deriyi, kasları, tendonları, bağları rahatlatır ve gevşetir.

Sırt Masajının Faydaları Nelerdir?

Masajlar, geleneksel tıpla birlikte tercih edilen bütünleştirici tıbbın bir bölümü olarak kabul edilir. Türk hamamlarında yapılan sırt masajının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Stresin azaltılması
 • Gevşeme
 • Dolaşımda iyileşme ve daha uyanık ve enerjik hissetme
 • Düşük kalp atış hızı ve kan basıncı
 • Bağışıklık fonksiyonunda iyileşme.

Sırt masajı özellikle baş ağrısı, boyun ve sırtın üst kısmında yaşanan ağrı için oldukça ideal bir uygulamadır. Aynı zamanda sırt masajı yaptırmak uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur ve stres hormonu olan kortizol seviyelerini azaltır.

Neden Sırt Masajı Yaptırılır?

Pek çok insan bir rahatlama, stres atma ve hatta ağrı kesici olarak sırt masajını tercih eder. Bunun nedeni, sırtın genellikle vücudun çok fazla stres ve gerginlik taşıyan bir parçası olmasıdır ve sonuç olarak, buna yardımcı olabilecek birçok farklı masaj türü vardır.

Sırta yapılan masaj, günü veya uzun bir haftayı sonlandırmak için iyi bir yol olabilir ve ayrıca uyku kalitesini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Sırt masajı, ayrıca ağrı veya rahatsızlığa neden olan belirli alanları rahatlatmada harikadır. Daha rahatlatıcı, yavaş ve stresten arındırıcı bir masaj arayanlar için gevşeme masajı önerilir. Bu tür masajlar tipik olarak çok fazla baskı uygulamaz, ancak vücudu rahatlatmanın harika bir yoludur. Türk hamamlarında birçok masaj türü görmek mümkündür. Hamam görevlisi ile iletişime geçerek ve rahatsızlığınızı belirterek size en uygun masaj hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Türk hamamlarında yapılan sırt masajlarında şu adımlar izlenir:

 • Masaj için losyon, yağ veya lanolin kullanılır.
 • Hamam görevlisi ellerine az miktarda ılık losyon veya yağ sürer.
 • Kişinin rahatlamasına yardımcı olmak için masaj sırasında ellerini yavaşça hareket ettirir.
 • Sırtın alt kısmına masaj yapmaya başlar. Ellerini omurganın her iki yanında omuzlara kadar yukarı doğru hareket ettirir.
 • Ellerini yukarı doğru hareket ettirirken dairesel bir hareket yapar. Daireleri yaparken başparmakları ile biraz daha sıkıca bastırır.
 • Omuzlardan başlayarak vücuda doğru aynı hareketi yapmaya devam ederi.
 • Gerektiğinde ellerine daha fazla losyon uygular.

Sırt Masajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

Hamam görevlisi sırt masajı yapmadan önce kişinin cildinde herhangi bir yara veya kızarıklık olup olmadığını kontrol eder. Ardından masajı yaparken iyi bir metot kullanır. Kişi kollarında veya bacaklarında uyuşma veya karıncalanma hissettiğini söylerse o bölgeye baskı uygulanmaz. Görevli, kızarıklığa veya kaşıntıya neden olursa losyon kullanmayı bırakır.