×

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Günlük yaşamda yeterince hareket etmemek, sürekli masa başında ya da bilgisayar başında oturmak, birçok kişide sırt ağrısına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yaş arılığı fark etmeksizin, her 5 kişiden biri en az bir kere sırtının ağrıdığını söylemektedir.

Günlük yaşamda yeterince hareket etmemek, sürekli masa başında ya da bilgisayar başında oturmak, birçok kişide sırt ağrısına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yaş arılığı fark etmeksizin, her 5 kişiden biri en az bir kere sırtının ağrıdığını söylemektedir.

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırt ağrısı temelde fizyolojik bir olaydır. Ense kısmından başlayıp, bel kısmına kadar uzanan bölgede meydana gelen ağrılar genel olarak sırt ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Sırt ağrısı, omurganın iki tarafında da bulunan kasların gerilmesi ile ortaya çıkar. Bazı sırt ağrıları kısa zamanda geçerken, bazı ağrılar kişilere büyük oranda acı vermekte ve uzun süre geçmemektedir.

Sırt Ağrısı Nedenleri

Sırt ağrısının birçok sebebi olabilmekte ve bu kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Gerilen kasların bazı sinirleri zorlaması ile ortaya çıkan sırt ağrıları, genellikle yanlış oturma ve yürüme kaynaklı olabilmektedir. Bunun yanında uyuduğunuz yatağın kaliteli olmaması, uzun süre eğilmiş bir şekilde durmak, ayakta fazla durmak, spor ya da egzersiz yapmamak, uzun süre hareket etmemek, uyku düzeninin olmaması gibi nedenler sırt ağrısının oluşumunda önemli etkenlerdir.

Yine uzun süreli araç kullanımı ve araç koltuğunuzun oturuş şeklinize uygun olmaması da sırt ağrısı yapmaktadır. Araç koltuğunuzun ayarını belinizi, sırtınızı ve boynunuzu destekler şekilde ayarlamalısınız.

Bunların yanında kapı ve pencerelerin açık kalması sonucu cereyan yapma denilen hava akımının meydana gelmesi de kas sisteminde tutulma yapacağı için sırt ağrısına neden olur.

Tüm bu etmenler ile birlikte vücutta en büyük sıkıntıların oluşmasına neden olan stresten de uzak durmalısınız. Stres tüm hastalıkların sebebi olduğu gibi, sırt ağrılarını da tetikleyen bir unsurdur.

Sürekli Sırt Ağrısı Neden Olur

Sırt ağrıları kısa süreli ve uzun süreli ağrılar diye ikiye ayrılmaktadır. Bazı ağrılar birkaç günde geçerken, bazı sırt ağrıları birkaç ay içerisinde geçmektedir. Ancak sırt ağrısının sürekli olması normal bir durum değildir. Sürekli sırt ağrıları başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bunun için bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeli ve burada yapılacak kan tahlili, tomografi, röntgen gibi sonuçlar ile ağrı nedeninizi öğrenmelisiniz. Doktorunuzun uygulayacağı tedavi yöntemine uyarak, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrınız önemli bir hastalıktan dolayı oluşmamış ise, evde ya da dışarıda kendi başınıza yapabileceğiniz küçük egzersizler ile bu ağrılardan kurtulma imkanınız bulunuyor. Bunların başında da bol hareket etmek ve yürüyüş yapmak geliyor. Sırt ağrılarından kurtulmak için yaşam tarzınızda biraz değişiklik yapmanız gerekli. Sürekli masa başında ya da bilgisayar üzerinde çalışıyor iseniz, ara ara oturduğunuz yerden kalkarak, küçük egzersiz hareketleri yapmalı, bulunduğunuz ortamda yürüyüş yaparak rahatlamaya çalışmalısınız. Yine bu hareketlerin dışında sırt ağrısına iyi gelen başlıca yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kilonuz fazla ise, bu da sırt ağrısı yapabilir. Spor ve diyet ile kilolarınızdan kurtulmalısınız.
  • Oturuş şeklinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Dik oturmaya özen göstermelisiniz.
  • Uyuduğunuz yatağınız sizi rahatsız ediyorsa daha iyi bir yatak seçimi yapmalısınız.
  • Çanta kullanımında tek kollu değil, iki kollu çanta kullanmalısınız. Böylece yükü her iki omuzunuza da atacağınız için sırt ağrınız fazla olmayacaktır.
  • Ağır kaldırmaktan kaçınmalısınız. Ağır eşyaların taşınmasında yardım almalısınız.

Sırt Ağrısı İçin Masaj

Sırt ağrısı için doktora gittiniz ancak doktor, önemli bir şeyin olmadığını mı söyledi? O zaman sırt ağrılarınızdan kurtulmak için güzel bir masaj yaptırmayı deneyebilirsiniz. Burada masaj yaptırırken, kas sistemlerini yumuşatacak kremlerin ve doğal karışımların kullanılması büyük önem arz ediyor. Profesyonel bir şekilde yaptıracağınız masaj sizi mutlaka rahatlatacak ve tüm ağrılarınızdan kurtulmanıza vesile olacaktır. İşte bu noktada

Hürrem Sultan Hamamı’na hemen ulaşabilirsiniz: Masaj Terapileri