×

Hamamdan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hamam, buhar banyosu, buhar odası… Bu kavramların hepsi aslında rahatlama ve kişisel bakım geleneği içinde yer alan Türk hamamını anımsatır. Eğer siz de ilk kez bir hamama gidecekseniz aklınızda birçok soru olabilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda bu sorulardan birkaçına cevap arayacağız.

Hamam Nedir?

Türk hamamı olarak da bilinen hamam, bir tür rahatlama ve buhar odasıdır. Çok eski zamanlara dayanan bir sağlıklı yaşam ritüeli olan hamam, farklı kültürlerde uzun bir geçmişe sahiptir. Eski zamanlarda sosyalleşme ve rahatlama merkezi olarak tercih edilen hamamlar, günümüzde daha çok lüks bir spa deneyimi sunmaktadır.

Lüks Bir Hamamda Neler Mevcuttur?

Lüks hamamlar da geleneksel  hamamlara benzer yapılar içerir ancak lüks hamamlar şık dekor, büyük havuzlar ve aromatik kokularla bezelidir. Bu hamamlarda aynı zamanda farklı hizmetler de sunulur. Eğer sizler de lüks bir hamamda rahatlamak istiyorsanız aynı zamanda peeling, vücut maskesi, yüz bakımı ve tüm vücut masajı gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Hamamda Ne Kadar Kalınır?

Hamamın faydalarından yararlanmak için 1-2 saatlik bir süre yeterli olacaktır. Bu süre zarfında kişi hem rahatlar hem de kişisel bakımını tamamlar. Hamam aynı zamanda zihinsel bir rahatlama da sunar. Yani hamamdan çıkmak için acele etmemek gerekir. Kendi günlük yaşantınıza göre hamama haftada 1-2 kez gidebilirsiniz.

Hamamda Ne Giyilir?

Hamamın asıl amacı vücuttaki ölü derileri gidermektir. Bundan dolayı genellikle olabildiğince az giysi giyilir. Daha çok iç çamaşırı giyilir. Kendinizi bu şekilde rahat hissetmiyorsanız, göğsünüzün etrafına bir havlu sarabilirsiniz. Dilerseniz yanınızda havlu ve terlik de götürebilirsiniz. Bazı lüks hamamlarda da havlu ve terlik hizmeti sunulmaktadır, bunu da ekleyelim.

Hamama Ne Götürülür?

Gerçek bir hamam deneyimi yaşamak istiyorsanız yanınıza havlu, bikini, şampuan, sabun, terlik, iç çamaşırı gibi eşyaları yanınıza alabilirsiniz. Lüks bir hamama gidecekseniz bu eşyaları yanınıza almanıza gerek yoktur çünkü lüks hamamlarda ihtiyacınız olan her şey kurum tarafından karşılanır.

Hamamdan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Hamama girdiniz, temizlendiniz, rahatladınız… Peki, hepsi bu kadar mı? Elbette hayır! Hamamdan sonra yapmanız gereken bazı şeyler var:

  • Bol su içmeye özen göstermeye özen gösterin. Dilerseniz farklı içecekler de (alkol hariç) tüketebilirsiniz ancak yeterince su aldığınızdan emin olmalısınız.
  • Hamamda terlediğiniz için büyük ölçüde sodyum kaybedeceksiniz. Bunun için hamamdan çıktıktan sonra besleyici bir öğün ve sulu meyveler yemelisiniz.
  • Hamamda tüm ölü derilerinize veda ettiniz, şu an  vücudunuz daha hassas bir hale geldi. Bu hassaslığın önüne geçmek ve vücudunuzu nemlendirmek için en sevdiğiniz vücut losyonunu veya yağını seçin ve tüm vücudunuza uygulayın.
  • Hamamdan çıktıktan sonra üşütmemeye dikkat edin. Eğer kış aylarında hamama gittiyseniz bir anda hava değişimi yaşayabilirsiniz. Kalın giysiler giyerek dışarı çıktığınızda soğuk havaya maruz kalmamalısınız.