×

Bentonit Kili Nedir, Ne İşe Yarar?

Bentonit, insanlar tarafından yaklaşık 7.000 yıldır kullanılan yumuşak yapılı bir kayaçtır. İlk olarak koyun yününün ayrıştırılması amacıyla Kıbrıs’ta kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise içeriğinde bulunan zengin magnezyum ve alüminyumdan dolayı, ilaç ve kozmetik sektörü başta olmak üzere pek çok alanda kullanılır. Peki bentoniti son zamanlarda bu kadar ünlü yapan şey nedir? Kısaca bu sorunun şu şekilde cevabını vermek mümkün olacaktır: İnsanoğlu teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok yeni keşfe imza atmaktadır. Bentonit kilinin son dönemlerde keşfedilen detoks etkisi de bunlardan sadece bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bentonit araçların korozyona karşı korunması içinde destek alınan bir kayaç olarak ön plana çıkmaktadır.

Bentonit Kili Nedir?

Bentonit kili, volkanik yapılı bir kildir. İlaç sektöründe daha çok montmorillonit olarak adlandırılır. Aktif olarak elekromanyetik negatif yüke sahip olduğu belirtmek yanlış olmaz. Peki ama bu negatif yükten nasıl yararlanılır? Öncelikle detoks etkisi sağladığını belirtebiliriz. Cildimizde bulunan gereksiz yağların atılması içinde tercih edilen son derece doğal ve faydalı bir kildir. Binlerce yıl öncesinde yağın uzaklaştırılmasında kullanılan bentonit, günümüzde kil formu ile insan cildinde bulunan fazla yağın atılmasında kullanılmaya devam edilmektedir. Tabii ki bu mucizevi kilin tek faydası yağı uzaklaştırmak değildir. Bunun dışında ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında da aktif rol oynar. Peki ama bentonitin vücuda faydaları tam olarak nasıl ortaya çıkmaktadır?

Bentonit Kili Sağlığa Nasıl Fayda Sağlar?

Ne yazık ki günümüzün modern şehir yaşantısı pek çok zararlı maddeyi vücudumuza almamıza neden olmaktadır. Soluduğumuz havada bulunan ağır metaller, yediğimiz hazır gıdalarda bulunan zararlı maddeler vücudumuzda yavaş yavaş birikme yapar.

Başlarda bu birikme önemsenmeyecek boyutlarda olduğunda herhangi bir sorun yaşanmazken ilerleyen dönemlerde kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlaması söz konusu olacaktır. Bu sebepledir ki, henüz tam olarak birikme başlamadan vücuttan uzaklaştırılması büyük önem arz etmektedir.

Bentonit kili elektromanyetik negatif yüke sahiptir. Onun bu özelliği negatif yükün kullanılarak ağır metal ve biriken maddelerin vücut dışına alınmasını sağlar. Özellikle ciltte biriken maddelerin dışarı alınması son derece basit bir şekilde gerçekleşir. Bentonit kili her ne kadar ciltte biriken zararlıların dışarı atılmasını sağlasa da hem solunum yolları hem de beslenme ile vücudumuza aldığımız zararlıların atılmasında da olumlu etki yapmaktadır.
Aynı zamanda sadece toksik maddeler ve ağır metalleri de değil, hastalık yapan bakteriyel maddelerinde etkisiz hale getirilerek uzaklaştırılmasında da aktif rol üstlenmektedir.

Bentonit kili, sabun olarak, diş macununda, krem ve cilt maskesinde ve sıvı karışım formunda kullanılan faydalı bir volkanik kildir.

Bentonitin Cilde Faydaları

Cilt tipinize bağlı olarak farklı temizleyicilerden destek almanız önerilir. Özellikle gündelik hayatta onlarca farklı kirletici madde cildimizin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir. Aynı şekilde tükettiğimiz hazır ve sağlıksız gıdalarda yoğun yağ almamıza neden olmaktadır. Kötü hava şartları, düzensiz yaşam ve yoğun yağ tüketimi bir araya geldiğinde cildiniz elverişli ise akne – siyah nokta ya da sivilcelenme sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bentonit kili ise tam da bu sorunların çözümü için destek alınan bir yardımcı olarak dikkatleri üzerine çeker. Çünkü bu kil binlerce yıldır kullanılan ve son derece etkili olduğu bilimsel olarak kabul edilmiş bir arındırıcıdır. İlk olarak bentonit kilinin vücutta kullanılmasının sebebi doğal peeling yapıyor olmasıdır. Cildinizi düzenler ve zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bentonit sayesinde cildiniz arınız ve gözenekleriniz açılır. Birikmelerin uzaklaştırılması ile birlikte cildiniz çok daha güzel ve yumuşak bir görünüme sahip olacaktır. Bu da detoks etkisi olarak ön plana çıkarmaktadır.

Bentonit kilinin cilt için faydaları bununla da sınırlı değildir. Aynı zamanda içeriğinde bulundurduğu zengin mineralleri kullanarak cildinizin kaybettiklerini kazanmasına destek sağlar. Üstelik diğer cilt maskelerinin aksine bu etkilerin görünmesi için aralıklarla uygulama yapma şartı bulunmaz. Kendisi doğal bir arındırıcı olduğu için ilk uygulandığı andan itibaren gözle görülen temizlik ve elastikiyet hissi ön plana çıkar.

Son dönemlerde piyasaya sürülen pek çok krem içeriğinde tarçın – portakal – kayısı ve bentonit kili bulundurmaktadır. Bu özelliği ile hem vegan hem de %100 doğal bir krem olarak ön plana çıkar. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi barındırmadığı için herkesin kullanımına uygun bir üründür.

Bentonit Kilinin Ağız Sağlığı İçin Faydaları

Öncelikle bentonit kilinin tamamen doğal ve katkısız bir madde olduğunun altını çizmek gerekmektedir. Ağız içinde, katkı maddesi ve ağır metal barındıran diş macunlarını kullanmak son derece olumsuz birikintilerin oluşmasını sağlayabilir. Bu sebeple bentonit kili diş macunu kullanılarak doğal bir yardımcıdan destek almak mümkün olmaktadır.

Etkili bir arındırıcı olması, özellikle dişlerin beyazlaması ve temiz görünmesi için son derece yerinde bir tercihtir. Biraz öncede altını çizdiğimiz üzere bakteriyolojik birikintilerin vücuttan atılmasında aktif rol üstlenirler. Özellikle dişlerde çürümeye neden olan zararlı maddelerin uzaklaştırılması içinde bentonit kili diş macunundan destek almak yerinde bir tercih olacaktır.

Standart bir diş macunu gibi kullanılabilir. Yalnız tam doğal bir koruma istiyorsanız bilindik – standart diş fırçaları yerine misvak üzerinde kullanmayı da deneyebilirsiniz. Özellikle başlarda sadece beyazlatıcı etkisini ön plana çıkarsa da ilerleyen dönemlerde tüm kullanıcıları tarafından tavsiye edilen başarılı bir ürün olarak dikkat çeker.

Küçük bir hatırlatma yapalım: Avrupa’da üretilen ve tüm dünya kullanıcısı bulunan pek çok doğal diş macunu markasının içeriğinde bentonit kili yer alır. Bu sayede ağız içini hem zararlı mikroskobik canlılardan temizlemek mümkün olur. Hem de gözle görülür bir beyazlık ortaya çıkmış olur.
Pahalı markalara fazla ücretler ödemek istemiyorsanız, bentonit kilinin saymakla bitmeyen faydalarından hemen siz de yararlanabilirsiniz.

Bentonit Kili Nasıl Kullanılır?

Bentonit kullanım alanına göre farklı şekillerde değerlendirilebilir. Öncelikle bentonit kili %100 doğal bir yapıya sahiptir. Kısa süre içerisinde topraklı bir görünüm kazanacaktır. Bunu doğrudan olarak cilde uygulamak mümkün olmayacağı için çamurlu kıvama getirmeniz gerekebilir.
Bunun için çoğunlukla su kullanılarak çamurlaştırılma yapılsa da etkisini katlaması açısından biraz gül suyu ilave ederek kullanmayı da deneyebilirsiniz. Özellikle maske yaparken kullanılan gül suyu ve bentonit kili karışımının etkisini artıracağı da unutulmamalıdır.

Eğer diş macunu formunda kullanılacaksa farklı şekillerde kullanımının önerildiğini hatırlatmış olalım. Bu konuda en doğru bilgiye kullanma kılavuzunu okuyarak ulaşabilirsiniz. Çoğunlukla misvak üzerinde kullanımı tavsiye edilse de standart diş fırçalarından da yararlanabilirsiniz.
Bu konuda her geçen gün farklı çalışmalar yapılır. Günümüzde daha çok bentonit ve aktif kömür içeren bazı kremlerden de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bentonit vegan bir ürün olduğu için hayvan jelatini içeren pek çok krem ve ürünün aksine gönül rahatlığıyla kullanılabilir bir ürün olarak dikkat çeker.

Türkiye’de çok uzunca bir süredir kullanılan bentonit kili sabununun artık tüm dünyada ünlenmeye başladığını da belirtelim. Hayvansal yağ, parfüm yada katkı maddesi içermeyen bentonit kili sabunu vücuttan ağır metallerin uzaklaştırılmasında destek alınan bir üründür.