×

Aromaterapi Masajı Neye İyi Gelir?

Özellikle lenf sistemini harekete geçirerek vücuttan toksinleri uzaklaştırmayı hedefleyen aromaterapi masajı vücuttaki sıvı tutulmalarını azaltmasının yanı sıra hem oldukça faydalı hem de gayet dinlendirici bir masaj şeklidir.

Gelin, sizler için hazırladığımız bu yazıda aroma terapinin ne olduğunu ve nasıl faydalar sağladığını inceleyelim!

Aromaterapi Masajı Nedir?

Aromaterapi, uçucu yağların vücuda bazı faydalar sağlamak için kullanılmasıdır. Bu masaj sırasında genellikle lavanta, portakal, bergamot ve okaliptüs tercih edilir. Bu aromaların tümü şifalı bitkilerden, ağaç özlerinden ve çiçeklerden elde edilen bitki bazlı türevlerdir. Uçucu yağlar son derece konsantredir, bu nedenle daha hafif yağlar, nemlendiriciler veya losyonlar ile seyreltilir.

Aromaterapi masajı, rahatlama, ağrı yönetimi ve iyileştirilmiş ruh hali dahil olmak üzere birçok nedenle kullanılır. Esansiyel yağların eklenmesinin bu tür faydaları arttırdığı düşünülmektedir.

Aromaterapide Hangi Yağlar Kullanılır?

Aromaterapi masajı için kullanılan en popüler uçucu yağlardan bazıları şunlardır:

 • Bergamot
 • Sedir ağacı
 • Papatya
 • Okaliptüs
 • Sardunya
 • Zencefil
 • Lavanta
 • Limon
 • Portakal
 • Nane
 • Çay ağacı
   

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi genellikle geleneksel bir masaj seansına ek bir hizmet olarak sunulur. Masaj terapisti, seansınız sırasında odaya uçucu bir yağ kokusu yayabilir veya masaj losyonuna birkaç damla yağ ekleyip doğrudan cildinize uygulayabilir.

Yapılan araştırmalara göre aromaterapinin en etkili olduğu sorunlar şunlardır:

 • Endişe
 • Depresyon
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Mide bulantısı
 • Ağrı

Aromaterapi masajı, harika sonuçlar yaratmak için iki terapötik uygulamayı birleştirir. Böylece lenfatik, dolaşım, sinir ve kas-iskelet sistemlerini uyararak iyileşme ve stresten uzaklaşma görülür. Aromaterapinin diğer faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kaygının Azaltılması

Aromaterapiyi masajla birleştirmek, duyularınızı gerçekten rahatlatabilir, yaşıyor olabileceğiniz endişe ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir. Masajın iyileştirici dokunuşu vücudunuzda endorfin salgılanmasını sağlar.

Baş Ağrısının Giderilmesi

Pek çok insan, özellikle baş ağrısı veya migren problemlerini gidermek amacıyla bir aromaterapi masajı yaptırmak ister. Kronik baş ağrıları bedene ve ruha zarar verir. Nane veya ylang ylang gibi yağlarla birleştirilmiş masaj terapisi bağ ağrılarınızın giderilmesinde yardımcı olabilir.

Dolaşımın Hızlanması

Aromaterapi masajının faydalarından biri, masajın ve uygulanan basıncın hayati organlara ve kaslara kan akışını artırmaya yardımcı olabilmesidir. Dolaşımı artırmaya yardımcı olan esansiyel yağlar bile vardır. Bunlara sandal ağacı, ardıç meyvesi, selvi, greyfurt ve sığla örnek olarak verilebilir.

Zihinsel Sağlığın Geliştirilmesi

Masaj terapisi ve aromaterapi kombinasyonu, yalnızca vücudunuzdaki dolaşımı artırmaya yaramaz, aynı zamanda beyninizin işleyişini de geliştirir. Bunun nedeni aromaterapi masajının sağladığı dolaşım etkisiyle beyindeki koku alma sinirlerinin uyarılmasıdır. Bu süreç daha sonra, daha yüksek uyanıklığa ve zihinsel işleve yol açan serotonin üretimini uyarır. Ruh halini iyileştiren bu masajda genellikle portakal ve narenciye yağları kullanılabilir.

Ağrıların Azalması

Esansiyel yağlar ve terapötik masaj, eklemlerinizdeki ve kaslarınızdaki ağrının yanı sıra rahatsızlığa neden olabilecek herhangi bir iltihaplanmayı azaltmak için de uygulanır. Dokular uyarıldığında ve dolaşım arttığında, ağrıyan kaslarınızın yatıştığını hissetmeye başlayacaksınız. Bu amaçla kullanılacak en iyi hoş kokulu ergüvan özü yağıdır. Çünkü erguvan yağı hem keyifli hem de dinlendirici bir deneyim sunar.

Gevşemenin Sağlanması

Güzel bir masaj sadece rahatlamanıza yardımcı olurken lavanta ve papatya gibi özel aromatik yağların sakinleştirici özelliklerini masaja eklediğinizde etki daha da artar. Dokunmanın gücü, hayatınızdaki stresli zamanlarda çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlamayı sağlayabilir. 

Aromaterapi Masajı İçin İpuçları

Bir aromaterapi randevusu alırken herhangi bir masaj seansından en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • İhtiyaçlarınıza göre bir uçucu yağ seçin. Örneğin, ruh halinizi iyileştirmek için bir narenciye kokusu, rahatlamak için lavanta veya ağrı tedavisi için okaliptüs tercih edebilirsiniz.
 • Masajınız sırasında yağın dağılmasını mı yoksa doğrudan cildinize uygulanmasını mı istediğinize karar verin. Belirli bir yağa karşı bilinen herhangi bir hassasiyetiniz varsa, bu yağdan uzak durmak ve başka bir ürün seçmek çok daha iyi olacaktır.
 • Masaja tok karnına gitmeyin. Bu durum seansınız sırasında ve sonrasında mide rahatsızlığına neden olabilir.
 • Masajınızdan önce ve hemen sonra su için ve bir şeyler atıştırın.
 • Masajınızdan sonra ılık bir duş alın. Bu, cildinizde kalan yağların giderilmesine yardımcı olur.
 • Masaj terapistiniz aynı zamanda aromaterapi hakkında merak ettiklerinizi sorabileceğiniz bir uzmandır. Seçtiğiniz masaj terapisti, spesifik uçucu yağlar önerebilmeli ve ihtiyaçlarınıza göre hangi ürün ve teknikleri kullanacaklarını açıklayabilmelidir. Terapist aromaterapi masajı konusunda kendinden emin görünmüyorsa, yeterince deneyimli olmayabilir.
 • Bazı esansiyel yağlar astımı ve diğer solunum problemlerini tetikleyebilir. Turunçgillerden elde edilen esansiyel yağlar cilde uygulandığında cildi güneş ışığına karşı daha savunmasız hale getirebilir. Cildinize greyfurt, portakal veya diğer narenciye yağları uygulandıktan sonra güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Aromaterapi masajınız sırasında konuşmaktan korkmayın. Hoşuna gitmeyen bir durum olduğunda, terapistinize bildirin. Ayrıca onlardan daha fazla yağ sürmelerini ve herhangi bir noktada daha fazla veya daha az basınç uygulamalarını isteyebilirsiniz.
 • Aromaterapi yaptıracağınız yerin sessiz bir yer olduğunu unutmayın. Bu nedenle terapistiniz deneyiminizi sorularla bölmek istemeyecektir. Konuşmak veya konuşmamak tamamıyla sizin tercihinizdir.
 • Dilerseniz kendi evinizde de esansiyel yağları yayarak masaj seansları dışında aromaterapinin faydalarından bazılarını elde edebilirsiniz.

Aromaterapi masajları, profesyonel masaj terapistleri tarafından yapıldığında, deneyiminizi geliştirebilir ve  kişisel bakım rutininize katkı sağlar. Bunun yanı sıra aromaterapi, masajın temel ilkeleri ile birleştiğinde çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacak ve bazı sağlık sorunlarınızın geçmesinde sizi destekleyecektir.