×

Aloe Vera Jel Ne İşe Yarar?

Aloe vera bitkisi, insan vücudu için doğadaki en yararlı bitkilerden biridir. Mısırlılarda, ölümsüzlüğün bitkisi olarak adlandırılan Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, güzellik ve cilt bakımlarında fazlaca kullanılmaktadır. Aloe vera jelin faydalarını anlatmaya çalışalım.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Aloe vera jel, içerisindeki salisilik asit özelliği ile sivilce ve akne oluşumunu engeller. Var olan sivilceleri kurutarak daha temiz bir yüze kavuşmanıza sağlar.

Yanık ve Tahrişlere İyi Gelir

Kolajen üretimi sayesinde ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Vücutta oluşabilecek cilt yanıklarının ve tahrişlerin tedavisinde olumlu etki yaparak, daha hızlı kısa sürede iyileşme sağlar.

Cildi Nemlendirir

Aloe vera jel, düzenli bir kullanım ile ciltteki nem oranını yükseltir. Nem ihtiyacını karşılayan cilt daha ferahlamış ve daha parlak olacaktır.

Yaşlanmayı Geciktirir

İçerisindeki kolajen sayesinde cildi sıkılaştıran Aloe vera jel, yaşlılığa bağlı kırışıklıkların giderilmesinde etkin rol oynar. Göz çevresi ve yüzdeki kırışıklıkları engellemekte büyük fayda sağlar.

Cilt Kaşıntılarını Giderir

Aloe vera jel, başta sivri sinek ısırıkları olmak üzere ciltte oluşabilecek kaşıntılara karşı kullanılabilir. Jel, uygulandığı bölgedeki bakteri oluşumunu engellemektedir.

Saç Bakımına Katkı Sağlar

Aloe vera jelin en sık kullanıldığı alanlardan biri de saç bakımıdır. Bu jel ile saç köklerine masaj yapıldığı takdirde, kepek oluşumu engellenir, saçları düzleştirici etkiye sahiptir ve elektriklenmeyi ortadan kaldırır.

Alerjik Reaksiyonlara Karşı Etkilidir

Tıp dilindeki ürtiker, halk arasındaki ismi ile kurdeşen hastalığının etkilerini ortadan kaldıran Aloe vera jel, cildi rahatlatarak, alerjik reaksiyonun yeniden oluşmasını engeller.

Cildi Yeniler

Cilde yapılacak Aloe vera jel maskesi, ciltteki yağları temizler. Cildin üzerindeki ölü derileri temizleyen Aloe vera jel, cildin daha genç görünmesini sağlar.

Aloe Vera Jel Nasıl Kullanılır?

Vücut için birçok fayda sağlayan, içerisindeki bakır minerali sayesinde dokuları iyileştiren Aloe vera jeli, başta yüzünüz olmak üzere vücudunuzun her yerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bir krem sürerken nasıl ki önce kremi bir bölgeye sürüp oradan etrafına yayıyorsanız, aloe vera jeli de bolca bir bölgeye sürüp oradan parmak yardımı ile vücudunuzun istediğiniz bölgesine yayın ve yarım saat kadar bekletin. Bu işlemin ardından soğuk su ile jeli temizleyebilirsiniz.

Aloe Vera Jel Nasıl Elde Edilir?

Aloe vera jelden en iyi sonucu alabilmek için doğal aloe vera bitkisinden çıkaracağınız jeli kullanmanız gerekir. Hazır satılan jeller, doğal bitkiden elde edilen jel kadar fayda sağlamayabilir. Kendi evinizde bir saksının içerisinde de rahatlıkla yetiştirebileceğiniz aloe vera bitkisinin jelini kullanabilmek için bu adımları izleyebilirsiniz:

Alove vera bitkisinin dış yapraklarını kesin. Buradan akan sarı sıvıyı temizleyen.  Çünkü ihtiyacınız olan jel, bu sarı sıvı değil. İhtiyacınız olan jeli elde edebilmek için yaprakların 3’te birini kesin ve yan taraflardaki dikenli kısımları daha derinden keserek temizleyin. Aloe vera yaprağının üst ve alt kısımlarını bıçak kullanarak sıyırın ve oradan çıkan jeli bir kaba koyun. Böylece kendi doğal Aloe vera jelinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.